Странице

среда, 1. јул 2015.

LEŠTANE: Turci snimaju scene filma „Bakle beni“



Tursko- srpski film „Bakle beni“ ili na srpskom „Čekaj me“, snima se u Srbiji.

Trenutno se set scena radi u naselju Leštane i trajaće do 4. jula, pa je tom prilikom glavni producent ovog filma Faruk Ozerten posetio juče Gradsku opštinu Grocka.
Predsednik Gradske opštine Grocka Stefan Dilberović u svom kabinetu ugostio je ovog popularnog turskog glumca , sa kojim je razgovarao o radnji filma , ali i o utiscima za vreme snimanja u Srbiji.
Posebno je interesantno da je glavna glumica ovog filma Merjem Uzeli, za srpsku populaciju poznatija kao Hurem iz serije „ Sulejman Veličanstveni“.
Radnja filma je o dečaku koji traga za izgubljenom porodicom.

JAVAŠLUK U JKP GROCKA Dok radnicima kasni plata više od godinu dana, rukovodstvo prima i po 100 000 dinara redovno



Ukoliko pogledate finansijsko poslovanje JKP Grocka, barem što se tiče podataka Narodne banke Srbije, saznaćete da je ovo preduzeće već 376. dan u blokadi računa.

Nekadašnju početnu blokadu od preko 100 milina dinara, za ovih nešto više od godinu dana blokade JKP Grocka je svelo na trenutnih 13,212,161.06 dinara. Mali broj radnika koji je ostao na platnom spisku JKP-a Grocka, prima platu sa zakašnjenjem većim od godinu dana. I ono što prime je gotovo „na kašičicu“. S druge strane, rukovodstvo ovog preduzeća, kao i određeni broj zaposlenih u ovom preduzećuprima platu redovno ,a ne baš ni na kašičicu. Tačnije, radnici koji su na terenu jedva da prime po 10 000 dinara, dok oni što se vode na platnom spisku a pritom nisu terenski radnici, kao i rukovodstvo, nema tih problema.

Prema izvodu do kojih smo dišli iz JKP-a Grocka, direktor Đorđe Jevtić isplađuje sebi platu u iznosu od 47 439 dinara, dok ostali radnici primaju mnogo manje. Jevtiću je to prvi deo plate, a ne ceo iznos. Takođe, prema tom izvodu se vidi da je izvršena uplata prema autoprevozniku Dušć Jovici iz mesta odakle je i direktor JKP-a Grocka, za nekakve usluge u iznosu od preko 105 000 dinara.
Na drugom izvodu iz JKP- Grocka, zamenik direktora Vojkan Milošević, koji je inače prešao iz demokrata u tabor naprednjaka, prima platu od 100 000 dinara. Milošević je pomoćnik direktora u JKP Grocka a ujedno je i odbornik u SGO Grocka. Ovakve isplate se vrše, prema našim saznanjima, gotovo pred svaku sednicu SGO Grocka. Kadar koji je politički zapošljen, kako u ovom tako i u ostalim javnim preduzećima po Grockoj, prima platu redovno dok pravi radnici, oni koji rade na iznošenju smeća i slično ne primaju svoje plate redovno.

Đorđe Jevtić: Isplaćujemo kako kome treba

Đorđe Jevtić direktor JKP-a Grcka kaže za Žig Info da se plate u preduzeću isplaćuju po potrebi.

-Kako legnu pare na račun, tako se plate isplaćuju. Iznos novca se utvrđuje po potrebama radnika. Naprimer ako neko ima zdravstvenih problema, njemu se isplati nešto više novca. Znači po potrebi se isplaćuje, kaže Jevtić za Žig Info.

Upitan koje su usluge plaćene autoprevozniku Dušić Jovici, direktor JKP-a Grocka kaže da ne zna da su oni ni angažovani.

-Ja trenutno nemam te podatke da smo angažovali tog autoprevoznika. Koliko ja znam mi njega nismo angažovali, rekao je ukratko Jevtić.

Angažovani autoprevoznik: Vršili smo usluge za JKP Grocka

Autoprevoznik Dušić Jovica nam je, sdruge strane, potvrdio da je on vršio usluge za JKP Grocka.

-Mi smo vršili usluge vezano za zemljane radove, kopanje i slično. Mi smo to radili umesto JKP Grocka, a upitanju su kanali koji su se obrušili od vode, kaže Dušić za Žig Info.

Za Žig Info

Željko Matorčević

Vesić: Nove nadležnosti Gradu i opštinama, manje odbornika


Izmenama Zakona o glavnom gradu lokalna samouprava će biti znatno bliža građanima koji neće morati da putuju kilometrima za pojedina dokumenta i dozvole, a gradski menadžer Goran Vesić najavio je da će Grad i njegove opštine dobiti nove nadležnosti i da će biti manje odbornika.

BEOGRAD - Izmenama Zakona o glavnom gradu lokalna samouprava će biti znatno bliža građanima koji neće morati da putuju kilometrima za pojedina dokumenta i dozvole, a gradski menadžer Goran Vesić najavio je da će Grad i njegove opštine dobiti nove nadležnosti i da će biti manje odbornika.

Vesić je Tanjugu rekao da su Grad Beograd i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave obavili konsultacije sa više ministarstava, a da će sutra tim povodom biti obavljeni i razgovori sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Prema Vesićevim rečima, Grad Beograd će dobiti posebne nadležnosti koje do sada nije imao, a koje se, između ostalog, odnose na oblast ekologije, imovinsko-pravnih odnosa, katastra gde će grad postavljati upravu, inspekcija, poput vodoprivredne i turističke...

Grad će, objasnio je, biti nadležan za nekategorisane turističke smeštaje i dobiće niz nadležnosti koje se odnose na lakše funkcionisanje grada u oblasti socijalne i dečije zaštite i obrazovanja.

"Grad će, kada su u pitanju vrtiću i škole, imati većinu u školskim odborima, gde ćemo moći da utičemo na postavljenje direktora i sami ćemo moći da formiramo cenu za vrtiće po opštinama i da napravimo razliku između različitih opština", rekao je gradski menadžer.

Ističući da nije reč o spisku želja nadležnih u gradu, Vesić je rekao da sve nabrojano predstavlja stvari potrebne da bi grad svakodnevno bolje funkcionisao.

Vesić je naveo i da će biti smanjen broj odbornika za oko 40 odsto, kako u Skupštini grada Beograda, tako i u skupštinama opština.

Nakon usvajanja izmena Zakona o glavnom gradu, objasnio je, sledi usvajanje novog Statuta grada, kojim će biti preciznije definisani odnosi između gradskih i prigradskih opština.

U tom kontekstu, Vesić je objasnio da će grad biti podeljen u dve zone, odnosno imaće centralne gradske i prigradske opštine.

Opštine će, istakao je, imati veće nadležnosti kako bi bolje funkcionisale, što znači da će im biti vraćene funkcije za koje se pokazalo da ih je nepotrebno centralizovati.

Gradski menadžer je naveo da će prigradske opštine moći da donose urbanističke planove van obuhvata plana generalne regulacije, a moći će i da, u skladu sa zakonom, "gazduju" građevinskim zemljištem.

"Verujem da ćemo posle ovog procesa imati izbalansiran odnos. Grad će dobiti više nadležnosti", rekao je Vesić ističući da Beograd čini 40 odsto bruto društvenog proizvoda Srbije, pa postoji potreba da postoji zaokružen sistem i više nadležnosti kako bi bolje funkcionisao.

Uporedo sa izmenama Zakona o glavnom gradu, u skupštinskoj proceduri trebalo bi da se nađu i izmene zakona o lokalnoj samoupravi, o komunalnoj policiji i o službenicima u organima lokalne samouprave i AP Vojvodine.

Za Beograd je, istakao je, posebno važan Zakon o komunalnoj policiji, koji bi trebalo da omogući da Grad samo u ovoj godini dobije skoro 800 komunalnih policajaca, a kasnije i više.

"To će poboljšati komunalni red i omogućiti da u različitim naseljima i u prigradskim opštinama, imamo komunalne policajce što sada nije slučaj. Građani će moći da očekuju više komunalnog reda i bolju zaštitu", smatra Vesić.

On očekuje da ta zakonska rešenja budu usvojena tokom leta, kako bi do 1. novembra bile usvojene i izmene Statuta grada, a kako bi od nove godine grad i opštine startovali sa novim nadležnostima.

Foto Video Tanjug,ilustracija